Kiedy nie przyznaje się dodatku mieszkaniowego
- Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli osoba starająca się o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie spełnia kryteriów ustawy.
- Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji.
Zgodnie z art.7, ust.4 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001r.o dodatkach mieszkaniowych można przeprowadzić wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania osoby starającej się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Pracownik przeprowadzający wywiad może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych: ruchomości i nieruchomości, oraz zasobów pieniężnych. Można żądać również podania wysokości i rodzaju wszystkich wydatków ponoszonych na utrzymania całego gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
- Odmowa złożenia oświadczenia o stanie majątkowym stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego.
- Organ odmawia również przyznania dodatku mieszkaniowego, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustali, że:
- występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe lub gdy:
- faktyczna liczba wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą osób jest mniejsza niż wykazana w deklaracji.